Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 656 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Slovenské historické organy (CD J.V. Michalko)
Organy na Slovensku a vo svete Organ v Slovenskom evanjelickom kostole v Spišskej Novej Vsi
Ján Vladimír Michalko
Diskant 2003
DK 0070 2 131

Na hudobne i výtvarne cennom nástroji od Friedricha Deutschmanna z rokov 1822-23 vznikla v roku 2003 ďalšia nahrávka z kolekcie Slovenské historické organy. Interpretom bol Ján V. Michalko. Príťažlivý obal a netradičná dramaturgia – to sú znaky, ktoré zaujmú na prvý pohľad. Obsah zvukového nosiča tvorí výber z nemeckej (rakúskej) hudby galantného štýlu a klasicizmu.  


Už prvá Sonáta in D dur od Carla Philipa Emmanuela Bacha (1714 – 1788) dáva vyniknúť zvukovej kráse a farebnosti tohto Deutschmannovho nástroja. Svieža a brilantná Emanuelova hudba znie na ňom vskutku lahodne. Určite aj vďaka interpretovi, ktorého poňatie vhodne zvýrazňuje spomenutý estetický charakter. Kultivovaný ráz plena je u tohto organa priam nezameniteľný.
Nasledujúce Mozartovo (1756 – 1791) Andante F dur má na nahrávke dramaturgickú úlohu intermezza.  Vzniklo na objednávku v roku 1791, spolu s ďalšími dvoma rozsiahlejšími skladbami. Zaujímavé a u nás prakticky nehrané sú tri sonáty od Gaetana Valeriho (1760 – 1822). Jedná sa o jednočasťové, ale dvojdielne skladby, založené na princípe melódie so sprievodom. Podobne ako predchádzajúce diela vyjadrujú klasicistickú ideu ľahkosti a priezračnosti zvuku.
Poslednou zaradenou a proporčne najrozsiahlejšou skladbou (viac než 25 minút) je programová kompozícia Justina Heinricha Knechta (1752 – 1817) „Die durch ein Donnerwetter unterbrochne Hirtenwonne“ („Hromobitím prerušené slasti pastierov“) z roku 1792. V slovenských reláciách je podobná hudba uvádzaná mimoriadne zriedkavo. O to je Michalkov dramaturgický počin prínosnejší. Aj keď skladba má po hudobnej stránke skôr popisný, než programový charakter (vychádzajúci z názvu), znie nepochybne zaujímavo. Niektoré zvukomalebné efekty, použité v interpretácii, pripomínajú zvukové hračky, ako ich stavali barokoví organárski majstri. Určite by bolo zaujímavé stretnúť sa s podobným dielom i na živom koncerte, tak ako mnohí fanúšikovia organovej hudby pred viac než dvesto rokmi.
Najnovšia nahrávka z dnes už renomovanej kolekcie, ktorá vznikla na skvostnom nástroji, zaiste obohatí fonotéku milovníkov starej hudby.

Mário Sedlár
AT 2/05 s. 39
Publikované: Thursday, 19.07. 2012 - 18:58:48 Od: admin

 
Súvisiace odkazy
· Viac o Organy na Slovensku a vo svete
· Ďalšie články od autora: admin


Najčítanejší článok na tému Organy na Slovensku a vo svete:
Keď doznie národný organ



Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý



Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok



Súvisiaca téma

Organy na Slovensku a vo svete

"Slovenské historické organy (CD J.V. Michalko)" | Prihlásiť/Registrovať | 0 komentárov
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosím zaregistrujte sa
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.12 sekúnd