Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 362 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Tlačová správa z tlačovej konferencie o novom organe
Organy na Slovensku a vo svete

V posledných dvoch mesiacoch ste istotne v slovenských masmédiách zaregistrovali množstvo článkov a reportáží zaoberajúcich sa výmenou organu v Dóme sv. Martina v Bratislave. Nakoľko sa v skoro v kažej takejto reportáži či novinovom článku vyskytlo množstvo nepresností, zavádzajúcich tvrdení či klamstiev, rozhodli sme sa uverejniť plné znenie tlačovej správy z tlačovej konferencie o novom organe pre Dóm sv. Martina, ktorá sa uskutočnila 10. 10. 2006, 10.00 h v Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte UK a v Dóme sv. Martina:

STAVBA NOVÉHO ORGANA V DÓME SV. MARTINA V BRATISLAVE

Účastníci tlačovej besedy 10.10. 2006, 10.00 h v Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte UK a v Dóme sv. Martina:

J. E. Mons. Ján Sokol, arcibiskup-metropolita

Gerald Woehl, Marburg (Nemecko), organársky majster poverený realizáciou projektu

Mgr. art. Stanislav Šurin, diecézny hudobník, koordinátor projektu

Moderátor: Ján Juráš, AGENTÚRA AP PROJEKT


Historický prehľad

Snahy o postavenie nového a vhodnejšieho organa sa datujú do obdobia medzi svetovými vojnami až do roku 1947. Po tomto roku nebola realizácia takéhoto projektu vítaná. Začiatkom 90. rokov bola zo strany vtedajšieho správcu farnosti plánovaná stavba nového organa českou organovou továrnou na varhany. Z dnešného pohľadu môžeme konštatovať, že nerealizácia tohto projektu bola pre Dóm šťastím. Namiesto toho sa pristúpilo ku generálnej oprave organa bratislavskou firmou. Táto oprava však nesplnila všetky očakávania. Ide predovšetkým o mixturové registre, ktoré vytvárajú zvukovú korunu, typickú pre majestátnosť organového zvuku.



V rokoch 1991-1995 vyvíjali podobné snahy vtedajší dómski organisti, avšak bez úspechu. Dňa 5. januára 2001 sa uskutočnilo stretnutie troch slovenských organistov s arcibiskupom-metropolitom, Mons. Jánom Sokolom. Pán arcibiskup ich poveril vypracovaním návrhov na stavby nových organov pre Dóm sv. Martina v Bratislave a pre Katedrálu sv. Jána Krstiteľa v Trnave. Ani vtedy však ešte nenastal čas pre reálne uskutočnenie projektu.

Konkrétne kroky podnikol pán arcibiskup v novembri 2005, keď sa po ukončení reštaurovania interiéru Dómu definitívne rozhodol začať proces prípravy stavby nového organa. Po predbežnom oslovení niekoľkých zahraničných organárskych firiem poveril dňa 15. decembra 2005 organistu a cirkevného hudobníka Stanislava Šurina (www.bachsociety.sk/surin) prípravou výberového konania a odborným dohľadom nad celým projektom.

Dňa 3. 2. 2006 boli zaslané podklady pre výberové konanie piatim prominentným zahraničným organárskym firmám (dvom nemeckým, dvom švajčiarskym a jednej rakúskej). V dňoch 17. – 22. apríla sa uskutočnila služobná cesta expertov diecézy za cieľom prehliadky firmami odporúčaných organov. Do 30. 4. 2006 obdržal arcibiskupský úrad v Trnave všetkých 5 návrhov. Dňa 5. 5. 2006 sa konalo výberové konanie. Sedemčlenná komisia za účasti domácich aj zahraničných expertov a zástupcov diecézy vybrala firmu Gerald Woehl Orgelbau z Marburgu (www.orgelprojekte.de). Táto renomovaná firma realizovala stavby mnohých veľkých organov vo významných európskych chrámoch (napr. Bachorgel v Chráme sv. Tomáša v Lipsku) a ideálne splnila podmienky kladené na nový organ.

Nový organ v Dóme sv. Martina!

Nový nástroj bude typom tzv. univerzálneho organa so špecifickým prihliadnutím na interpretáciu diel Johanna Sebastiana Bacha a francúzskej organovej literatúry 19. – 20. storočia (žiadny organ na Slovensku totiž tieto kritéria v dostatočnej miere nespĺňa). Pri určovaní koncepcie sa vychádzalo z interpretačných možností, ktoré ponúkajú, respektíve neponúkajú organy v Bratislave a v iných kultúrnych centrách Slovenska.

Spojiť tieto dva sebe si odporujúce zvukové ideály je mimoriadne náročné. V osobnosti majstra Geralda Woehla sa však spájajú jeho skúsenosti s reštaurovaním mnohých významných nemeckých barokových organov a fakt, že svoje učňovské roky strávil v renomovanej francúzskej firme. Je autorom prvého klasického francúzskeho symfonického organa postaveného v Nemecku a zároveň tvorcom Bachovho organa v Lipsku.

Woehlov návrh umiestnenia nového organa je to najlepšie, čo sa v daných podmienkach navrhnúť dá. Čiastočne ráta s miestom, kde sa nachádza starý organ. V podveží však budú umiestnené registre, ktoré sa akusticky dobre šíria aj z tohto priestoru. Pred gotickým oblúkom podvežia budú umiestnené hlavný stroj a vrchný stroj a malý pedál (kvôli dobrému kontaktu hráča s pedálovým strojom a lepšiemu šíreniu sa do priestoru; registre 16´ a 32´ - tzv. Grosspedal, budú umiestnené v podveží). Tým, že organ bude cca 6 m širokú emporu zaťažovať iba do vzdialenosti cca 1, 5 m od kraja, odpadajú problémy s komplikovaným statickým riešením celého chóru. Rozdelenie celého organa do dvoch skríň (C-Cis strany) umožňuje dobré šírenie zvuku medzerou medzi skriňami (plniacou zároveň aj požiadavku na akceptovanie okna) zo žalúziového stroja umiestneného za hlavným a vrchným strojom.

Začiatkom 90. rokov sa objavili názory, že pôvodný organ treba zachovať v podveží a nový organ (ideálne 45 – 50 registrový) postaviť, respektíve zavesiť na niektorej stene v lodi chrámu. Navrhovatelia tohto riešenia vychádzali z prípadov mnohých európskych katedrál, kde sa podobné riešenia realizovali. Neuvedomili si však, že nástroje takejto veľkosti, prípadne väčšie, sa nachádzajú v priestoroch aj 20-krát väčších, ako je bratislavský Dóm (napríklad Dóm v Kolíne nad Rýnom). Takéto riešenie by možnosti realizácie projektu značne zmenšili čo sa týka počtu registrov. Miesto pre organ plánových rozmerov je možné umiestniť iba na organovej empore.

Význam a popis nového organa

Realizácia tohto diela dlhodobo pozitívne ovplyvní slovenskú kultúru. Ide o jedinečný projekt, najvýznamnejší svojho druhu v novodobých dejinách Slovenska (podobný projekt sa zatiaľ neuskutočnil ani v ČR). Pre slovenskú hudobnú kultúru, cirkevnú hudbu a organárstvo bude mať epochálny význam a bude vzorom a inšpiráciou pre ďalšie organové projekty u nás i v okolitých krajinách.

Tento projekt sa realizuje vďaka osobnému zainteresovaniu J. E. Mons. Jána Sokola, arcibiskupa-metropolitu a nadväzuje na významné miesto Rímskokatolíckej cirkvi v kultúrnych dejinách Slovenska.

Nástroj bude mať 3 manuály a vyše 60 registrov a 3 806 píšťal. Najmenšia píšťala bude merať 7 mm, najväčia (veľké C registra Pozauna 32´) 9, 7 m. Celý stroj bude vážiť cez 9 ton. Veľkosťou bude tento nástroj patriť medzi najväčšie chrámové organy na Slovensku. Svojou koncepciou a kvalitou však bude konkurovať najvýznamnejším organom v celoeurópskom priestore.

Organ bude postavený na báze klasického organárstva – mechanická traktúra, zásuvkové vzdušnice. Bude tu však použitá aj najmodernejšia počítačová technika, ktorá bude poskytovať nekonečné možnosti pre uloženie rôznych zvukových kombinácií.

Cena organa – finančné zdroje

Cena organa je 993 000 EUR bez DPH.

Stavba organa nadväzuje na celkovú rekonštrukciu Dómu a bude, ako aj predchádzajúce práce hradená z prostriedkov Rímskokatolíckej cirkvi, ako aj sponzorských príspevkov. Organ bude financovaný prostredníctvom fundácie (quassi nadácia) Laudate Dominum, ktorá bola zriadená na tento účel.

Termíny

Začiatok prác – príprava projektov – august 2006

Prvé mechnické práce – výroba niektorých menších dielov – september 2006

Premiestnenie starého organa – máj 2007

Začiatok prác v Dóme – september 2007 (do konca roka by mal byť postavený skoro celý organ na svojom mieste, začiatok prác na zvuku organa, tzv. intonácia)

Samotná a najdôležitejšia práca na zvuku organa – intonácia, regulácia hracej traktúry a tlaku vzduchu etc. – od apríla 2008

Termín posviacky organa je október 2008

Publikované: Saturday, 10.02. 2007 - 19:16:19 Od: admin

 
Súvisiace odkazy
· Viac o Organy na Slovensku a vo svete
· Ďalšie články od autora: admin


Najčítanejší článok na tému Organy na Slovensku a vo svete:
Keď doznie národný organ



Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 5
Hlasov: 1

Vynikajúci

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý



Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok



Súvisiaca téma

Organy na Slovensku a vo svete

"Tlačová správa z tlačovej konferencie o novom organe" | Prihlásiť/Registrovať | 0 komentárov
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosím zaregistrujte sa
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.11 sekúnd