www.organisti.sk

Reakcia na článok Bernharda Haasa : Die Orgel im Dom von Bratislava
Publikované: Wednesday, 01.08. 2007 - 10:43:43
Vec: Organy na Slovensku a vo svete


Reakcia na článok Bernharda Haasa : Die Orgel im Dom von Bratislava (uverejnený v Ars Organi, Dezember 2006, str. 230-232).

Ochrana historických organov je v centre pozornosti organológov a organistov na Slovensku niekoľko desaťročí. Dokumentujú to mnohé aktivity, z ktorých možno uviesť publikácie Dr.Wurma a dr.Gergelyiho „ Historische Orgeln in der Slowakei“, monografiu Dr.Mayera „ Martin Šaško a jeho organárska škola, Medzinárodný festival „Slovenské historické organy ( 15 ročníkov za účasti napr. Ch. Bosserta, J. Ferrarda. J. Tumu, J. Gembalského), pripravované DVD s obrazovou a zvukovou dokumentáciou organov na Slovensku ( vyjde v HC v tomto roku), participácia VŠMU na medzinárodnom projekte Organexpert.



Na základe vyššie uvedených odborných dôvodoch sa rozhodlo, že je potrebné postaviť v dóme nový nástroj. V riadnom výberovom konaní bol komisiou vybraný návrh renomovanej firmy Geralda Woehla. Vzhľadom na priestorové možnosti v lodi chrámu (Dóm sv. Martina v Bratislave má na jedinom mieste s voľnou stenou 3-4 krát menšiu výšku ako napríklad dómy vo Viedni, Kolíne, či Bruseli, navyše v tejto stene sú dvere do kaplnky, ktorá s chrámovou loďou susedí a organ by zakryl pohľad na jedinú zachovanú barokovú kaplnku (od R. Donnera) sa so súhlasom oficiálnych reprezentantov štátnych pamiatkových úradov zvolila alternatívu umiestnenia nového organa na organovej empore - na mieste terajšieho organa. Organ V. Možného bude odborne rozobratý, reštaurovaný a umiestnený v Kostole Panny Márie Sedembolestnej v Žiline.
V súvislosti so stavbou nového nástroja treba zdôrazniť, že ide o významný krok v procese nápravy súčasnej mimoriadne nepriaznivej situácii v stavbe nových organov na Slovensku.

Zatiaľ, čo v období pred rokom 1989 bolo možno vzhľadom na vládnuci režim akceptovať ťažkosti cirkvi v oblasti starostlivosti o organy (v kostoloch bolo postavených len niekoľko organov –väčšinou priemernej kvality), po roku 1989 sa očakávala výrazná zmena. Žiaľ nenastala. V stovkách novopostavených kostoloch a v množstve kostoloch s nevyhovujúcimi organmi sa postavilo opäť iba niekoľko nástrojov. Z tohoto uhla pohľadu je postoj cirkvi k stavbe nového nástroja v dóme sv. Martina ojedinelý a obdivuhodný (ide o doteraz výrazne najväčšiu investíciu do stavby organa). Nový nástroj bude mať veľký význam a vplyv na nasledujúci vývoj v dejinách organárstva a organového interpretačného umenia na Slovensku a veríme, že bude aj silnou motiváciou pre ďalších.

Dr. Marián A. Mayer

  • člen Komory reštaurátorov pre historické organy
  • pedagóg Vysokej školy múzický umení v Bratislave (stavba a história organa)

Dr. Ján V. Michalko

  • profesor organovej hry na VŠMU v Bratislave
  • organista vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave

Dr. Imrich Szabó

  • docent organovej hry na VŠMU v Bratislave
  • organista koncertného štúdia Slovenského rozhlasu v Bratislave
Vladimír Gazdík
  • organár, člen Komory reštaurátorov pre historické organy
Uverejnené v odbornom časopise Ars Organi (55. ročník, jún 2007, s. 125-126) ako reakcia na článok Bernarda Haasa.







Tento článok si môžete prečítať na webe www.organisti.sk
http://www.organisti.sk

Tento článok nájdete na adrese:
http://www.organisti.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=59