www.organisti.sk

Stretnutie SPO v Olomouci
Publikované: Tuesday, 08.07. 2008 - 19:30:22
Vec: Organy na Slovensku a vo svete


Pozývame vás na výlet za organmi bývalého hlavného mesta Moravy a stáročného biskupského sídla – Olomouca.

V gotickom prepoštskom Dóme sv. Mórica si prezrieme a vyskúšame známy organ dokončený sliezskym organárom Michaelom Englerom, ktorý bol v čase svojho postavenia (1745) i dlho po ňom (ešte v roku 1828) považovaný za jeden z najväčších nástrojov v Európe. Nástroj nám predvedie a jeho históriu priblíži prof. Antonín Schindler – dómsky organista a architekt prestavby a rozšírenia nástroja z rokov 1961-1971. V súčasnosti má nástroj dva hracie stoly (mechanický a elektrický) a 102 registrov. Patrí medzi najväčšie organy bývalého Československa.Englerov organ v Dóme sv. Mórica

Návštevu Dómu sv. Mórica zakončíme prehliadkou chórového pozitívu z roku 1716 od Antonína Jiřího Schacka.



V jezuitskom – univerzitnom kostole, ktorý sa spolu s budovou kolégia radí medzi skvosty moravského baroka, nás privíta miestny regenschori Ladislav Kunc. Predstaví nám dvojmanuálový barokový nástroj od Jana Bohumíra Halbicha z roku 1730. Figurálne zdobená skriňa nástroja rozdelená po stranách západného okna patrí medzi najkrajšie na Morave. Nástroj bol síce začiatkom 20. storočia romantizovaný a vzdušnice boli vymenené za kužeľkové – organ bol však reštaurovaný s použitím pôvodných častí do pôvodného stavu v rokoch 1974-1977 firmou Rieger-Kloss.

Pri našej výprave za organmi Olomouca neobídeme ani monumentálny kostol sv. Michala. Organ v tomto kostole mal pohnutý osud. Pôvodné bol postavený v roku 1706 Janom Davidom Siebrom pre neďaleký premonštrátsky kláštor Klášterní Hradisko. Po zrušení tohto kláštora počas jozefínskych reforiem bol nástroj zakúpený pre kostol sv. Michala. Žiaľ, z pôvodného barokového nástroja sa zachovala len krásna zdobená skriňa – už v roku 1898 bola nástrojová časť nahradená Wilhelmom Braunerom. Pôvodná Sieberova nástrojová časť však bola sekundárne použitá pri výstavbe malého chórového nástroja v oratóriu.

Ani Braunerov nástroj už dnes nestojí – organ bol totiž vážne poškodený počas druhej svetovej vojny. Nástrojová časť - trojmanuálový elektropneumatický nástroj od firmy Rieger-Kloss pochádza z roku 1975 (Opus 34xx)

Skutočným „eldorádom“ pre milovníka organov je olomoucká katedrála sv. Václava. V jej priestoroch sa nachádza až šesť píšťalových nástrojov! Západnej empore dominuje trojmanuálový mechanický organ z roku 1885 s kužeľovými vzdušnicami, ktorý ako v poradí svoj druhý trojmanuálový organ postavila firma Rieger z Krnova (Opus 145, prvý trojmanuál postavili pre kostol na pražskom Smíchove, tretí sa v prestavanej forme nachádza v ev. a. v. kostole v Brezne).

V presbytériu sú situované dva nástroje: dvojmanuálový mechanický organ od f. Rieger – Kloss z r. 1977 (Opus 3464) a štvorregistrový portatív neznámej proveniencie postavený po roku 1750.

V kaplnke sv. Anny sa nachádza jednomanuálový organ f. Rieger z roku 1898 (Opus 682) a v chórovej kaplnke pneumatický jednomanuálový organ z roku 1904 (Opus 1087) rovnako od spomínanej firmy.

V krypte kostola je sekundárne inštalovaný organ pochádzajúci tiež od f. Rieger, postavený pod opusovým číslom 2127 v roku 1922.

Ak vás tieto nástroje zaujali, a chcete si ich osobne vypočuť a vyskúšať, stačí sa ozvať Martinovi Puhovichovi, ktorý organizačne zabezpečuje stretnutie Spoločnosti priateľov organov v Olomouci v dňoch 1. a 2. augusta 2008. Tešíme sa na vašu účasť!

Martin Bako
Matej Kubeš







Tento článok si môžete prečítať na webe www.organisti.sk
http://www.organisti.sk

Tento článok nájdete na adrese:
http://www.organisti.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=90