Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menuKto je online
Momentálne je 123 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Spoločnosť priateľov organov na Slovensku

SPO
Spoločnosť priateľov organov na SlovenskuSPO.jpg Spoločnosť priateľov organov na Slovensku (SPO), ako jediné občianske združenie svojho druhu, združujúce všetkých záujemcov o píšťalové organy, pôsobí na území Slovenska už vyše 8 rokov. Počas tohto obdobia SPO zorganizovala mnoho stretnutí spojených s prehliadkami organov na Slovensku, v Českej republike, Rakúsku a Maďarsku. Spoločnosti sa tiež podarilo zorganizovať organový koncert vo Zvolene (2011), a jej členovia tiež pomohli iniciovať a sprostredkovať viaceré úspešné rekonštrukcie píšťaľových organov na Slovensku (i niekoľkých historických nástrojov).

Medzi aktivity Spoločnosti patrí aj osveta v oblasti organológie a organárstva, ktorá sa realizuje formou prednášok pre členov a sympatizantov. Doteraz boli zrealizované 4 prednášky, z oblasti organológie ako i prednáška o slovenských koncertných organistoch 20. storočia. Do budúcnosti plánujeme zintenzívniť osvetové a vzdelávacie aktivity, formou prezenčného i online vzdelávania.

Jednou z najvýznamnejších aktivít, ktoré Spoločnosť priateľov organov podporuje je prevádzka portálu organisti.sk, ktorý funguje už od roku 2005 a slúži ako komunikačná platforma pre organistov a liturgických hudobníkov na Slovensku. Portál založili a stále prevádzkujú dobrovoľníci vo svojom voľnom čase. Už dlhšiu dobu plánujeme prechod portálu na novú technológiu CMS, k tomu sú však potrebné finančné prostriedky alebo programátori-dobrovoľníci (PHP, MySQL), ktorí by boli schopní prechod zrealizovať po technickej stránke.stretnutie v Olomouci, 2008

Členmi Spoločnosti organov sú organoví nadšenci s rôznym profesionálnym profilom – od amatérskych chrámových organistov bez formálneho hudobného vzdelania túžiacich sa dozvedieť viac o kráľovskom nástroji, cez organových nadšencov, ktorým stačí počúvať organovú hudbu v podaní iných, až po profesionálnych koncertných a liturgických organistov s vysokoškolským hudobným vzdelaním.

Od založenia SPO v r. 2004 sme navštívili už viac ako 100 nástrojov, historických i novodobých. Zoznam navštívených nástrojov od založenia SPO v r. 2004 môžete nájsť tu.

Spoločnosť priateľov organov na Slovensku je zaregistrovaná na Ministerstve vnútra SR od 09. augusta 2006 a Štatistický úrad SR pridelil SPO IČO: 30867738. Naša registrácia pokračuje ďalej, aby bola úplná a aby sme mohli ako nezisková organizácia - občianské združenie, získavať granty, sponzorské dary a v neposlednom rade aj zatial nezrušené 2% z dane.

Fotogalérie z predošlých stretnutí Spoločnosti si môžete prezrieť vo Fotogalérii.

Pozývame vás medzi naše rady – staňte sa členmi Spoločnosti priateľov organov na Slovensku! Spoznáte nových ľudí s podobnými záujmami, získate prístup k mnohým zaujímavým nástrojom, rozšírite si svoje vedomosti z oblasti organológie a svojim členským príspevkom podporíte aj chod portálu organisti.sk.

Svoje otázky ohľadom SPO môžete smerovať na: Martina Puhovicha .

Aktuality

Vážení kolegovia, priatelia kráľovského nástroja,

historicky prvá burza Spoločnosti priateľov organov, na ktorej si budete mať možnosť vzájomne vymeniť či predať akékoľvek veci súvisiace s organom či liturgickou hudbou (knihy, časopisy, brožúry, notový materiál, CD, DVD, atď) sa bude konať:

  • v nedeľu, 15. 5. 2016, od 15:00 do 18:00
  • V Nitre na fare Dolné mesto

Všetci ste srdečne pozvaní a samozrejme, môžete túto pozvánku preposlať aj ďalším vašim priateľom či známym, ktorých by toto podujatie mohlo zaujať.

Súčasťou tohto podujatia bude aj výročné stretnutie SPO.

V prípade akýchkoľvek otázok sa neváhajte obrátiť na mňa - ohľadom parkovania v Nitre sa v prípade potreby obráťte na Michala Kuklu.

Tešíme sa na vás!

Matej Kubeš
podpredseda SPOCopyright © www.organisti.sk
Všetky práva vyhradené

Publikované: 31.07. 2006 (33211 čitateľov)

[ Späť ]
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.08 sekúnd