Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menuKto je online
Momentálne je 145 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Historický organ dostal ocenenie Fénix  kultúrna pamiatka roka
Organy na Slovensku a vo svete

Dávame do pozornosti ocenenie, ktoré získala rekonštrukcia historického chórového organu Valentina Arnolda v presbytériu Dóme sv. Mikuláša v Trnave. 

Bližšie informácie o ocenení možno nájsť na oficiálnych stránkach mesta Trnava.

finan__n___poukaz.JPG

Vlastník pamiatky a prijímateľ daru sa zaviazal odmenu 8300,- € použiť na reštaurátorské práce v rámci ďalšej etapy reštaurovania veľkého organa Trnavskej baziliky.nformácie o chórovom organe a jeho rekonštrukcii si nájsť v texte nižšie, ktorý pochádza z banneru k výstave Fénix.

CHÓROVÝ  ORGANOVÝ  POZITÍV  WALENTINA  ARNOLDA  Z ROKU  1783

V BAZILIKE  SV.  MIKULÁŠA  V  TRNAVE

 Reštaurovanie v roku 2012:

 Peter Gregvorek – organová skriňa

Ján Valovič – nástrojová časť

Chórový organový pozitív Walenina Arnolda (*1742 Mainz, +1812 Trnava) z roku 1783 je najstarším píšťalovým organom v Trnave a patrí k najvýznamnejším zvukovo-výtvarným pamiatkam svojho druhu na Slovensku. Organová skriňa nesie znaky štýlu Louise-seize. Charakter registrovej dispozície a zvuku radí tento hudobný nástroj medzi barokové organy. Z pomedzi organových pozitívov patrí Arnoldov nástroj k najväčším svojho druhu na Slovensku. Tento typ bezpedálových organov sa staval ako hlavný organ v menších, predovšetkým vidieckych kostoloch alebo ako druhý, chórový organ vo veľkých a významných chrámoch.

Aj v Dóme (terajšej bazilike) sv. Mikuláša v Trnave postavil Walentin Arnold pozitív ako druhý, menší organ. Veľký organ, ktorého nástrojová časť sa nezachovala umiestnil na západnom chóre. Organový pozitív sa nachádza v lodi chrámu pri vstupe do presbytéria. Nástroje tohto typu sa síce zvykli vo veľkých chrámoch umiestňovať v blízkosti oltára, avšak väčšinou na malej empore. Pozitív v Trnavskej bazilike je však položený na podlahe chrámu. Aby sa tento handicap zmiernil, má nástroj vysoký podstavec a až nad ním umiestnené píšťalové polia.

Organové pozitívy v období baroka mali na Slovensku cca 4 – 6 registrov a rozsah  C – c3. V Trnavskom dóme, ktorý bol v tej dobe katedrálou Ostrihomskej kapituly boli však hudobné nároky väčšie, a preto sa aj dispozícia trnavského pozitívu vymyká bežným trendom. Nástroj má 8 registrov. Zvukový základ tvoria dve osemstopové flauty. Základná zvuková poloha je obohatená o sláčikový register, v tomto nástroji označený ako Solinicinal. Výnimočnosťou organa je samostatne stojaci hrací stôl, prvý na území Slovenska.

Nástroj sa zachoval takmer v pôvodnom stave. V priebehu 19. storočia organ opravovali a pri tejto príležitosti boli vymenené mechy a vzduchové rozvody. Žiaľ, moderným trendom romantizmu bolo zrezaním všetkých píšťal prispôsobené aj ladenie. Pri reštaurovaní v  roku 2012 sa stav organa s  mechom z 19. storočia považoval za tzv. „Gewachsener Zustand“ a magazínový mech z 19. storočia sa ponechal. Vzhľadom  k snahe o priblíženie sa k zvukovej autenticite však bola náročným naddĺžením píšťal prinavrátená do pôvodného stavu výška ladenia z roku 1783, a to na 420 Hz pri 21° C. Organová skriňa mala pred reštaurovaním nepôvodný náter tmavohnedej farby, vyrezávané ozdoby z lipového dreva boli sekundárne pretreté bronzovou práškovou farbou, navyše boli silne napadnuté červotočom. Stena za organom bola poškodená a do organa padala omietka. V čase pred reštaurovaním sa nástroj dlhodobo nepoužíval a bol v nehrateľnom stave. Vzhľadom k tomu, že pri bohoslužbách sa používal veľký organ, nebolo reštaurovanie tohto nástroja prioritou vlastníka. K reštaurovanie v roku 2012 sa pristúpilo vďaka potomkom Walentina Arnolda (predovšetkým Pavla Arnolda), ktorí prispeli na tento projekt nadpolovičnou časťou sumy. Zvyšok nákladov uhradil vlastník, Rímskokatolícka cirkev – farnosť sv. Mikuláša v Trnave.

Proces reštaurovania, ktorý prebiehal pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu v Trnave bol dôsledne zdokumentovaný a je súčasťou reštaurátorskej dokumentácie. Výsledok vykonaných reštaurátorských prác zodpovedá stanoveným výtvarným a zvukovým kritériám. Organ bol zreštaurovaný podľa najmodernejších reštaurátorských postupov, čím bol dosiahnutý mimoriadne pozitívny výsledok. Pravidelne sa využíva nielen na koncertné a liturgické účely, ale aj na nahrávky organovej a duchovnej hudby 17. a 18. storočia.

Stanislav Šurin, 27. 10. 2013 

DISPOZÍCIA

MANUÁL, C – d(47 tónov)  

Flaut amabilis              8´

Copel                           8´

Solinicinal                   8´

Principal                      4´

Flaut                            4´

Quint                           2 2/3´

Octav                          2´

Mixtur 3 fach              1 1/3´

Publikované: Sunday, 17.11. 2013 - 11:05:46 Od: admin

 
Súvisiace odkazy
· Viac o Organy na Slovensku a vo svete
· Ďalšie články od autora: admin


Najčítanejší článok na tému Organy na Slovensku a vo svete:
Keď doznie národný organHodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
ZlýMožnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok"Historický organ dostal ocenenie Fénix  kultúrna pamiatka roka" | Prihlásiť/Registrovať | 0 komentárov
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosím zaregistrujte sa
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.09 sekúnd