Farnosť: Holíč
Kostol: Božského Srdca Ježišovho
Organár: Gebrüder Rieger, Opus 2803
Rok postavenia: 1937
Traktúra: elektropneumatická
Vzdušnice: skriňové (UNIT)
Počet manuálov: 2
Počet registrov: 23(3)
Dispozícia:
I. Manuál (C-c4):
Principál 8´
Ľúbezný kryt 8´ (Lieblichgedackt, A)
Salicionál 8´ (B)
Oktáva 4´
Flauta jemná 4´ (Flauto dolce, A)
Kvinta 2 2/3´
Superoktáva 2´
Mixtúra 3x 2´
II. manuál (C-c4):
Salicet 16´ (B)
Principál 8´
Kryt 8´ (Gedeckt, A)
Salicionál 8´ (B)
Oktáva 4´
Flauta rúrková 4´ (Rohrflöte, A)
Kvinta 2 2/3´
Flauta kvintová 2 2/3´ (Quintflöte, A)
Tercia 1 3/5´ (Terz)
Superkvinta 1 1/3´
Pedál (C-f1):
Subbas 16´ (A)
Kvintbas 10 2/3´ (Quintbass)
Kryt basový 8´ (Gedacktbass, A)
Chorálbas 4´
Čelo 8´ (Cello, B)
Hracie pomôcky / Spielhilfen:
Voľná kombinácia / Freie Kombination
Pevné kombinácie / Feste Kombinationen: Piano, mF, F, Pl, Tutti,
crescendový valec / Walze, 2 žalúzie / 2 Schwellern (A, B)
Redakčná poznámka / Redaktionelle Anmerkung:
Jedná sa o nástroj unit s troma radmi píštal - principálový, flautový (označený na sklopkách a v dispozícii písmenom A) a sláčikový (označený na sklopkách a v dispozícii písmenom B). Sláčikový (ľavá skriňa) a flautový rad (pravá skriňa) sú uzavreté v žalúziách [2].
V katalógu firmy Gebrüder Rieger je Opus 2803 uvedený ako "Eger, Oblaten (St. Klara)". Pravdepodobne sa jedná o bývalý klariský kostol sv. Kláry v českom Chebe (nemecky "Eger"), ktorý bol v medzivojnovom období prebudovaný na pamätník obetiam 1. svetovej vojny. V roku 1937 - v čase stavby nástroja - bola chebská pamätná sieň dokončená. V literatúre sa samotný nástroj nespomína, existuje však nepriama zmienka: "Okolo roku 1934 začala být aktuální otázka nových varhan, jež měly nahradily zapůjčené staré varhany z kaple místního gymnázia. První vklad ve výši 10000 Kč věnoval na stavbu nového nástroje vládní rada a ředitel chebského archivu dr. Karel Siegl."[1]. Po roku 1945 bol inventár pamätnej siene zničený a samotný priestor bol využívaný ako sklad nemeckých kníh a zabaveného majetku po sudetských Nemcoch. Kedy bol nástroj prenesený do Holíča nie je známe, určite však pred rokom 1974 keď do bývalého kostola sv. Klýry v Chebe (teraz už galérie) postavila firma Rieger - Kloss 2 nástroje (Opus 3424, mz II/11 a 3425, mz III/57/49).
M. A. Mayer uvádza [2], že sa môže jednať o nástroj pôvodne postavený pre kostol sv. Kláry v Egeri v Maďarsku. Kostol sv. Kláry sa však v Egeri nenachádza a aj fakt, že sa jedná o malý unitový nástroj len s troma radmi píšťal hovorí v prospech lokalizácie v pamätnej sieni v Chebe, ktorej iniciátori permanentne zápasili s nedostatkom finančných prostriedkov [1].
Literatúra:
[1] Zbyněk Černý: chebská Pamětní síň aneb kamenná Píseň o nibelunzích. In: sborník muzea karlovarského kraje 16 / 2008.
[2] M. A. Mayer: Dejiny organa na Slovensku. Divis a VŠMU. 2009.