Máte niekto podrobnejšie informácie o dispozícii a tom kde je použitá elektrická a kde mechanická časť traktúry. Predpokladám že elektricky je ovládane zapínanie registrov. Ináč v tej skrini to vyzerá byť dosť natesno...
Zaujímavé sú najmä názvy registrov vo francúzštine, keď tam dobehne zaskakovať minútu pred omšou, alebo hrať sobáš, pohreb a pod nejaký dedinsky organista z okolia asi bude dosť vykoľajený z toho a nebude vedieť čo zapnúť okrem motora. _________________ Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
22. Contrebasse 16'
23. Soubasse 16'
24. Quinte grave 10 2/3'
Octavbasse (ext. z č. 22) 8'
Bourdon (ext. z č. 23) 8'
Quinte (ext. z č. 24) 5 1/3'
25. Choralbasse 4'
26. Bombarde 16'
Trombon (ext. z č. 26) 8'
G.O. + P
Récit + P
Récit + P aiguë
Chamade + P
Bez manuálu - pripojitelný reg. ku každému stroju:
27. Tromp. en chamade 8'
Manuály majú mechanickú hraciu traktúru, pedál elektrickú. Registrová traktúra je elektrická so setzermi. V organovej skrini je všetko pohodlne prístupné údržbe.
Podľa mňa nezmyselne predimenzovaný nástroj, ktorý sa absolútne nehodí do toho priestoru.
"Márnosť nad márnosť a všetko je márnosť..."
Viem si živo predstaviť, ako pri najbližšom sobáši nastúpi úderka speváčok
(ktoré si objednala nevesta), za pásom s Casiom za 100 Eur,
poťažne s Yamahou za 250 Eur
a ich módnemu Aleluja neodolá ani Organ za 355.000 Eur...
Pán organista ani nestihne dohrať Postlúdium a pospolitý ľud je von z kostola.
Ešte bude aj napomenutý, že "silno" hrá.
Je to krásne dielo, ale stálo to vôbec za to?
Čo sa dá s týmto stavom vecí robiť?
Albert
realistický pesimista _________________ Tu veriacim vyludzuješ tón, vedz, že nehráš len pre seba!
Vždy čisto, prosto, zbožne hraj, tak vznes ich ducha do neba!
(Nápis na starom organe)
Ukáž mi, ako spievajú tvoji veriaci
a ja ti poviem akým si organistom.
Keď pozerám na tu dispozíciu, tak mi to príde podobné, ako Chamadesov vysnívaný organ o ktorom hypotetickej dispozícii tu písal cca pred rokom, dvomi.
Čo sa týka veľkosti nástroja ku kostolu. Je to ťažké posúdiť, v Michalovciach je veľkosťou podobný kostol ako kostol vo Valašskom Medziričí. V Michalovciach je II/.m. 14 registrov (Na Slovenske pomery vzhľadom ku kostolu tak akurát) vo VM III.m. okolo 50 registrov. A verte či neverte ten v Michalovciach je na plene podstatne nepríjemnejší a vo VM, kde ma silný no krásny sýty zvuk. Keď som bol tam vo VM v kostole už počas spevu ľudu som počul že hrá pomerne veľký počet registrov no vôbec mi to nevadilo, kdežto keď v MI zapne organista seskvialteru tak mi behá mráz po chrbte. Všetko je aj vecou intonácie.
Ďalšia vec čo mňa osobne pri v súčastnosti stavaných organoch trápi, je to, že aj v menších mestách dokonca dedinách sa stavajú pomerne veľké nástroje 20-30registrov z jazykovými registrami, s tým súvisí aj cena servisu a žiaľ aspoň čo poznám maše okolie je to tá posledná vec na ktorú sú ochotný farníci aj farari prispieť je pravidelná údržba organa. Často sa opakuje jav, kedy po GO organu na neho aj 5 rokov nijaký organár nepozrie, problémy sa kopia až si raz povie organ dosť a potom im organar povie za opravu aj 5 ciferné číslo. Ja som toho názoru, že radšej mať malý 5-15 registrový organ pravidelne ladený a servisovaný ako s 30 registrami neudržiavaný roky, niekedy aj desiatky rokov.
Samozrejme ja farníkom v Sielnici prajem všetko dobré, podobne aj ostatným, ktorý si dali postaviť nový organ, a prajem aby im dobre slúžil desiatky rokov. _________________ Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre Nemôžete hlasovať v tomto fóre