Téma: duchovná hudba, diskutovali poprední slovenskí teoretici hudby, skladatelia a interpreti.
Čo hovoríte na anketu v úvode relácie? Dosť bieda, na to, že si hovoríme kresťanské Slovensko, že? _________________ Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Vďaka za príspevok, ešte keby sa to dalo nejako stiahnuť...
S tým kresťanským Slovenskom je to tak, že, žiaľ, Slovensko nie je kresťanské o nič viac ako iné okolité národy. Treba sa vyspať z tohto "(ne)kresťanského" sna. Kresťanstvo na Slovensku stojí na jednotlivcoch. A vôbec nie na tomto nekultúrnom národe, ktorý sa zháňa len za materiálnymi hodnotami. Kresťanstvo na Slovensku = úroveň kultúrnosti národa. Tak sa spýtajme, aká je kultúrna úroveň Slovákov a hneď uvidíme, aké je aj kresťanstvo na Slovensku... _________________ Mgr. Vladimír Kopec, organista, pedagóg.
Chvála Kristu. Přímo to nesouvisí s hudbou, (ale dotýká se to i varhaníků ), a když to kolegové otevřeli, dovolím si citovat ze statistiky vyznání z r. 2004 v rámci poutě národů do Mariazell. Jsou to jen čísla ale o mnohém svědčí.
Slovensko - 70% katolíků, 12% protestantů a malá pravosl. menšina.
Česko - 28% katolíků, 1,5% protestanti, 1% českoslov. církev husitská a malá pravoslavná menšina.
Polsko - 91% katol., 2% pravosl., dalsí mensiny (starokatol.).
Slovinsko - 60% katol. (80% podle cirk. odhadů), menšiny protest., pravosl. i muslimů.
Rakousko - 74% katol., 5% protestanti, 4% muslim., 3% pravosl.
Chorvatsko - 88% katolíci, 4% pravosl., evang. menšina.
Maďarsko - 28% katol., 1,5% protest. ad. menšiny.
Bosna a Hercegovina - 40% muslim., 30% pravosl., 15% katol.
Souhlasím s tím, co říká V. Kopec. Vím, že na Moravě i na Slovensku je víra víc tradiční, ale někdy jen tradiční a to nestačí. Proto jsou někde skoro plné kostely.... Pak možná vyjde tak závratné číslo v počtu věřících. V Čechách (tj. bez Moravy) je situace jiná, hl. v pohraničí, kde už často není ani ta tradice
Zaregistrovaný od: 10. 08. 2009 Príspevky: 77 Bydlisko: Bratislava
Zaslal: 29 01, 2011, 5:04 Predmet: Výsmech na slovenský spôsob
Slovenská televízia Bratislava
K rukám poverenej generálnej riaditeľke
Mlynská dolina
B R A T I S L A V A
Relácia: Sféry dôverné 26.1.2011
Týmto podávam protest proti personálnemu zloženiu hostí v relácii Sféry dôverné zo dňa 26.1.2011. Témou relácie bola duchovná hudba. Pozvaní hostia v 3/4 nespĺňali kritériá na komunikáciu v takejto relácii. Komunikovať o téme "duchovná hudba".
Hostia ako Elena Letňnová, Juraj Hatrík a Tomáš Boroš nie sú odborníci pre oblasť duchovnej - sakrálnej hudby (tituly im zámerne neuvádzam z priestorového dôvodu). Rok kresťanskej kultúry sa skončil. Táto relácia mala šancu byť po dlhom čase reláciou v zmysle noblesného punktu. Stal sa opak. Je to obraz stavu, keď odborníci zaoberajúci sa duchovnou - sakrálnou hudbou nie sú chtiví prezentácie. Po ohlásení relácie som očakávala, že to bude diskusia osobností duchovnej hudby na Slovensku.
Je hanbou, že 20 rokov od novembra 1989 verejnoprávna televízia
nie je hodná statusu verejnoprávnosti platenej z našich daní a nútených
povinne platených poplatkov.
Naposledy upravil SilviaFecskova dňa 04 02, 2011, 13:26, celkovo upravené 2 krát
Zaregistrovaný od: 30. 07. 2007 Príspevky: 88 Bydlisko: Prešovský kraj
Zaslal: 29 01, 2011, 8:37 Predmet:
ako pocuvam hned zo zaciatku ludi ani nevedia co je duchovna hudba....och kde sme to dosli?? Slovaci uz nedokazu pocuvat nic normalne vzdy len tie americke kraviny!
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre Nemôžete hlasovať v tomto fóre