Zaslal: 14 02, 2016, 14:17 Predmet: Tablet a iné tech. pomôcky
Zdravím kolegov a kolegyne,
už dlhšie uvažujem o kúpe tabletu aby som nemusel so sebou vláčiť noty a mal ich stále po ruke. Máte nejaké skúsenosti s hrou z tabletu/notebooku, prípadne viete poradiť vhodnú veľkosť tabletu aby sa človeku pohodlne čítali noty?
Moderná doba prichádza aj do kostolov, osobne som párkrát podobné veci skúšal, ale vždy to dopadlo problematicky.
Často na tablet dopadá žiara reflektora či denné svetlo, ktoré zhoršujú čitateľnosť, nevravím o ťažkostiach pri "otáčaní" (posúvaní) strán alebo nenabitej batérii.
Rovnako si človek ťažko poznačí do takýchto súborov prstoklady, registráciu či iné poznámky.
Košický arcibiskup vydal k tabletom počas omší pre kňazov stanovisko, s ktorým sa úplne stotožňujem a myslím, že by sa tým mali riadiť aj organisti:
"Celebrant má používať len schválené liturgické knihy. Liturgické knihy pri bohoslužbe nemožno nahrádzať elektronickými zariadeniami (mobil, tablet). Nateraz pre liturgiu je stále vhodnou a dôstojnou formou tlačená kniha." (zdroj: http://www.ke-arcidieceza.sk/wp-content/uploads/2011/03/ACAC-13-01.pdf Bod 13/1).
Ja som z tabletu či notebooku hral celkovo dvakrát.
Prvýkrát to bolo na Cyrila a Metoda pár rokov dozadu. Pripravil som si prezentáciu do ktorej som si dal jednotlivé naskenované noty zaradom ako išli a potom iba vyložil pred seba a ťukal do medzerníka. Bolo by to celkom praktické, keby mi príprava nezabrala tak veľa času. Mimo to, ten notebook tiež volačo váži a zaberá priestor v batohu.
Druhýkrát to bolo na jednej svadbe, kde som hral Panis angelicu od C. Francka a kvôli nástroju (a jeho technického stavu, kde niektoré tóny nehrali a niektoré zazneli o dve sekundy) som ho musel transponovať o tón nižšie. Nechcel som to hrať len tak "z fleku" a tlačiareň nebola po ruke, tak sme stiahli noty to tabletu a ten som si vyložil pred seba. To bolo bez problémov.
Horšie to bolo na konci, kedy som hral Mendelssohnov pochod, ibaže prvýkrát som ho kvôli nástroju hral v C dur (predtým som ho hrával v F dur), takže tiež som potreboval noty, nech tam nehrám blbosti. To bolo tiež celkom fajn, až na to že mi uprostred skladby zhasol a mne ostávalo iba hádzať propri hraní spamäti zúfale pohľady na speváčku, nech ho zapne
Výsledok: moderné prostriedky nám dnes dávajú veľa možností, ale niekedy je predsa len lepšie a spoľahlivejšie ostať pri klasike (v tomto prípade pri papieri)
Ďakujem chlapci za odpovede. Určite sa nechcem hádať čo je lepšie, na klasický papier sme už zvyknutí, neleskne sa, otočíš si ako chceš, ... len sa neviem dočkať toho nového kancionálu. V niektorých našich kostoloch vo farnosti neotočím stránku bez toho aby sa ten zožltnutý papier zas o kúsok neroztrhol. Ale to je stará pesnička
Osobne si myslím, že ak sa s tým človek naučí pracovať (nastaví si to podľa svojho gusta, napojí do zdroja, nastaví vlastnosti displeja aby nestmavol, ...) tak to má isté výhody.
Profesionálny organista nie som a občas sa stane (Fero teraz nečítaj ), že zahrám aj nejakú nie liturgicky správnu pesničku počas sobáša alebo omše, vtedy sa mi zíjde napríklad text, z mobilu sa to ťažko číta Ale to si asi musí každý sám vyskúšať aby pochopil
Ja som mal tiež dlho problém s kancionálom. Vyriešil som to tak, že som nové JKS kúpil sám a potom to oznámil kňazovi. Na ďalší deň mi priniesol peniaze.
To, že sa ti za jazdy zavrie JKSka, alebo že musíš v polovici pesničky pretočiť stranu (viď JKS 344) je dostatočne porovnateľný problém s tým, že ti zhasne tablet.
Len s tým rozdielom, že hasnutie tabletu si vieš nastaviť, ale JKS si nenastavíš _________________ "I'm back and don't feat neither death nor pain"
Najlepšie je hrať z pamäti . Ako technologický nadšenec by som povedal, že tablet na je hranie OK, ale vyžaduje viac prípravy a starostlivosti ako kniha. Ak ho zabudneš nabiť - smola. Ak sa ti odráža svetlo od displeja, musíš si priblastliť nejaké clony. Ak si zmažeš súbor - smola. Ak ti cestou spadne a rozbije sa - smola. Ak ti počas hrania vyskočia nejaké notifikácie alebo apdejty - čokoľvek - smola.
Zatiaľ čo pri knihe, ktorá je celý čas v kostole, nevyžaduje nabíjanie, neleskne sa, pri páde sa nerozbije, máš o tieto starosti menej. Áno, ak je kniha zviazaná nevhodnou väzbou a strany sa prevracajú, tak je to nepríjemné. Tiež, keď má kniha 50 rokov a rozpadá sa. To by sa už ale rozpadol aj tablet. A ešte jeden bonus knihy - má svoju vôňu, svoje čaro. _________________ Jozef Timuľák
Zaslal: 19 11, 2016, 14:18 Predmet: Re: Tablet a iné tech. pomôcky
Rád by som sa podelil so skúsenosti, ktoré mám. V našom kostole už 5 rokov hráme z PC uhlopriečka 24 palcov. Obrazovka je multidotyková. Nepoužívame už žiadnu knihu. Všetko je v elektronickej podobe vo veľkosti klasickej knihy. Výhodou je rýchle hľadanie piesní ako aj možnosť hrať aj z 10 kníh naraz. Čitateľnosť je lepšia kvôli podsvieteniu. Výpadok elektriny je zabezpečený náhradným zdrojom, nakoľko je organ konštruovaný tak, že sa môže používať aj pri elektrike aj bez nej.
Tento rok sme rozšírili počítač o videoprojekciu pre ľud. Organista z tohto počítača premieta texty všetkých piesní JKS, piesní mimo JKS, žalmov, odpovedí pri modlitbe veriacich a pobožnostiach na 2 veľké LED obrazovky v lodi kostola. Tretia obrazovka je umiestnená vo svätyni pre kňaza a miništrantov. Všetko je uspôsobené tak, že organista bez akýchkoľvek problémov dokáže naraz hrať, spievať, ovládať texty piesní pre ľud a ešte aj listovať v elektronických knihách. Technológia videoprojekcie je zatiaľ v testovacej prevádzke a stále ju zdokonaľujeme.
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre Nemôžete hlasovať v tomto fóre