Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menuKto je online
Momentálne je 101 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Pripravuje sa nová kniha Liturgického spevníka

Konferencia biskupov Slovenska na svojom zasadnutí v marci 2015 rozhodla o dokončení Liturgického spevníka. Na základe toho sa pripravuje Liturgický spevník III s podtitulom spevy liturgického roka. Jeho hlavnou náplňou budú spevy na úvod omše, prípravu obetných darov a prijímanie diferencovane v jednotlivých liturgických obdobiach. Spolu s predošlými knihami Liturgického spevníka by mala byť takto skompletizovaná základná vrstva liturgického spevu v slovenčine. Pripomeňme si k tomu dôležitejšie momenty z dejín toho spevníka.Druhý vatikánsky koncil nebývalým spôsobom zmenil postavenie spevu v liturgii. Praktický význam má jeho rozhodnutie o možnosti používania národného jazyka v liturgii (povedľa latinčiny, ktorá je vlastným jazykom Rímskej liturgie). Nastalo historicky ojedinelé obdobie, kedy sa v každej jazykovej oblasti začala budovať vlastná sústava liturgického spevu.

Koncom roka 1980 doviezli z tlačiarne Polyglotta Vaticana na Slovensko celý náklad slovenskej jazykovej mutácie Rímskeho misála. Vtedajší predseda Slovenskej liturgickej komisie pán biskup Mons. Ján Pásztor, si prial, aby misálové slová určené ľudu skutočne spievali zhromaždenia veriacich. Rozhodol sa pre príručku pre organistov a tak vznikol Liturgický spevník I. Rukopis bol pripravený v máji 1983, šíril sa ako samizdat a roku 1990 sa podarilo jeho riadne vydanie vo Vatikáne.

 Liturgický spevník I obsahuje vzadu aj hudobné modely pre spev žalmov a alelujových veršov, či veršov pred evanjeliom. Tie sa postupne aplikovali na texty medzispevov podľa Lekcionára I a roku 1989 sa z toho skompletizoval Liturgický spevník II. Aj ten sa šíril najskôr ako samizdat, jeho riadne vydanie sa podarilo roku 1999 v Slovenskej akadémii vied.

Liturgický spevník I a Liturgický spevník II ponúkajú podstatnú časť spevov pre omšovú liturgiu slova a eucharistie. Nepokryté zostávajú už len tzv. „procesiové spevy“, teda vstupný spev v úvode omše, spev na prípravu obetných darov a spev na prijímanie. Tie by mal obsahovať Liturgický spevník III. Navyše aj sériu spevov využiteľných na ďakovný chválospev po prijímaní a osobité spevy pre jednotlivé sviatky, najmä pre obrady Veľkého týždňa, ako boli v útlom zošite Liturgického spevníka III z roku 1993. Tak by mali tieto tri spevníky obsiahnuť základnú vrstvu chrámového spevu ľudu v slovenčine.

Spevy na úvod omše, prípravu obetných darov a prijímanie budú v spevníku v prvom rade liturgicky predpísané antifóny v slovenčine a tiež tradičné piesne prevzaté z Jednotného katolíckeho spevníka, avšak povýšené na piesne liturgické s výberom slôh pre dnešnú liturgiu. Budú tu aj piesne z kategórie “gospel“, avšak s organovými sprievodmi upravené na spoločný chrámový spev.

Liturgický spevník III bude pomerne rozsiahly. Na jeho prípravu sa berie do úvahy usporiadanie liturgie a v tom zmysle funkčnosť spevov, ale aj tradícia slovenského chrámového spevu i moderné tendencie jeho rozvoja. Využívajú sa aj sociologické skúsenosti a výsledky prieskumov spievanosti a obľúbenosti spevov. Zámerom je, aby každý účastník liturgie tu našiel spevy, ktoré mu z hľadiska štýlu a hudobného druhu vyhovujú. Preto bude spevník rozsiahlejší než len základná zostava predpísaných spevov Rímskej liturgie.

Prof. PhDr. Juraj Lexmann, ArtD

Publikované: Sunday, 02.04. 2017 - 18:38:03 Od: admin

 
Súvisiace odkazy
· Viac o
· Ďalšie články od autora: admin
Dá sa to aj inakHodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 2
Hlasov: 4

Priemerný

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
ZlýMožnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článokSúvisiaca téma

Nový liturgický spevník

"Pripravuje sa nová kniha Liturgického spevníka" | Prihlásiť/Registrovať | 0 komentárov
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosím zaregistrujte sa
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.10 sekúnd