Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menuKto je online
Momentálne je 44 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Nový časopis o duchovnej hudbe PSALTERIUM
Nové publikácie

Cirkevným hudobníkom, speváckym zborom, schólam, pedagógom, liturgistom a ostatným priateľom duchovnej hudby dávame do pozornosti nový časopis Psalterium, vychádzajúci v Prahe.Časopis dopĺňa informačné a diskusné prostredie, ktoré pre oblasť liturgickej, neliturgickej i koncertnej duchovnej hudby vytvára Společnost pro duchovní hudbu (napr. internetový Portál duchovní hudby, Blog duchovní hudby). Základným zameraním časopisu je duchovná hudba ponímaná v širších súvislostiach. Jej pojem sa netýka len praxe chrámových organistov a duchovnou hudbou nie je len liturgická hudba Rímskokatolíckej cirkvi. Existuje rozmer hudobnoestetický, semiotický, historický, sociologický, liturgický, žánrový (gregoriánsky chorál, zborový spev a i.), o slovo sa hlásia tvorcovia a interpreti hudby súčasnej... Publicistiku budú teda dopĺňať odborné texty týchto oblastí, ktoré si zaslúžia širšie a medziodborovo poňatú diskusiu. Zámerom Psalteria nie je priniesť konkurenciu iným časopisom, ale rozšíriť ponuku.

Počíta sa s rubrikami ako: „Rozhovor s...“, „Mezi kultem a kulturou“ (praktická liturgika, estetika, cirkevné dokumenty o hudbe...), „Společenská rubrika“ (kto, čo, komu, koho, o kom, s kým), „Gregoriánský chorál“, „Kořeny – z dějin duchovní hudby“, „Nic nového pod sluncem (Nihil novum sub sole) – z dějin nedávných“, „Recenze a reakce“, „DuHuHu“ (duchovno-hudobný humor), „Hudba křesťanů jiných tradic“ (evanjelické a východné prostredie), „Psalterium nabízí“ (pozvánky na koncerty prestížnych cyklov), „Zpěv lidu“ (kancionál...), „Chrámová non sacra“ (koncerty a tí, ktorí sa koncertovaním zaoberajú), „Není jen Praha“ (regionálna rubrika), „Ze Slovenska“, „Ve světě“ (zaujímavosti z cudziny).

Nadštandardná spoločná minulosť podnecuje tvorcov časopisu obrátiť sa aj k Slovensku, jeho duchovnej hudbe a hudobníkom. Problematika duchovnej hudby v Česku a u nás sú si navzájom blízke, existujú osobné kontakty. Psalterium chce preto informovať aj o Slovensku, dávať priestor slovenským autorom a usilovať sa, aby bol časopis u nás dostupný za podobných podmienok ako v ČR. Plánuje sa šesť čísel do roka, ročné predplatné v rámci ČR je 200 Kč.

Nulté číslo je distribuované záujemcom zdarma. Môžete oň požiadať e-mailom na dhk@atlas.sk, psalterium@sdh.cz, tel. 0905 234883, prípadne tak, že navštívite webovú stránku http://zpravodaj.sdh.cz. Na týchto adresách si tiež môžete objednať pravidelné posielanie časopisu.

redakcia časopisu Psalterium

Publikované: Monday, 26.02. 2007 - 22:13:34 Od: rastop

 
Súvisiace odkazy
· Viac o Nové publikácie
· Ďalšie články od autora: rastop


Najčítanejší článok na tému Nové publikácie:
Vyšiel spevník ANTIFÓNY A DUCHOVNÉ PIESNEHodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 5
Hlasov: 1

Vynikajúci

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
ZlýMožnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článokSúvisiaca téma

Nové publikácie

K tomuto článku nie je možné vložiť komentár.
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.11 sekúnd